Zoller Redomatic1 tool presetter anden metalbearbejdningsmaskine














Hvis du beslutter at købe udstyret til en lav pris, skal du sikre, at du kommunikerer med den rette sælger. Find ud af så mange oplysninger som muligt om udstyrets sælger. En måde til at snyde på, er at lade som om, du er en reel virksomhed. Hvis der opstår mistanke, skal du informere os for en yderligere kontrol ved brug af formularen til feedback.
Før du beslutter dig til at købe, skal du undersøge adskillige salgstilbud grundigt for at opnå en forståelse af den gennemsnitlige pris på dit valgte udstyr. Hvis prisen på det tilbud, du kan lide, er meget lavere end lignende tilbud, skal du tænke dig godt om. En betydelig prisforskel er muligvis tegn på skjulte defekter eller et forsøg fra sælgerens side på at svindle eventuelle købere.
Køb ikke produkter med en for lav pris i forhold til den gennemsnitlige pris for lignende udstyr.
Stol ikke på tvivlsomme løfter og forudbetalte varer. Hvis du er i tvivl, skal du ikke være bange for at bede om yderligere oplysninger. Bed om flere fotografier og dokumenter for udstyret. Kontrollér, at dokumenterne er ægte. Stil spørgsmål.
Den mest almindelige form for svindel. Uhæderlige sælgere beder eventuelt om en forskudsbetaling for at "booke" din ret til at købe udstyret. Svindlere kan således indsamle et stort beløb og forsvinde, og ikke længere kontakte dig.
- Overførsel af forudbetalingen til kortet
- Foretag ikke nogen forskudsbetaling uden dokumenter, som bekræfter pengeoverførslen, hvis sælgeren er i tvivl i løbet af forhandlingerne.
- Overførsel til mellemmandens konto
- Du skal være på vagt over for en sådan anmodning, da du højst sandsynligt har at gøre med en svindler.
- Overførsel til en firmakonto med et lignende navn
- Vær opmærksom på, at svindlere muligvis udgiver sig for at være velkendte virksomheder ved at ændre navnet en lille smule. Overfør ikke penge, hvis der er tvivl om firmanavnet.
- Erstatning af egne oplysninger på en faktura fra en reel virksomhed.
- Før du foretager en overførsel, skal du sikre, at de specificerede oplysninger er korrekte, og om de har forbindelse til den specificerede virksomhed.
Sælgerens kontaktoplysninger

Messbereich Y-Achse 250 mm
Messbereich Z-Achse 600 mm
Werkzeugdurchmesser mm
Steuerung
Gewicht 700 kg
Abmessungen Maschine 2600 x 1400 x 1900 mm
measuring range Y-axis 250 mm
measuring range Z-axis 600 mm
tool diameter mm
Table dimensions mm
Control
weight 700 kg
dimensions of machine 2600 x 1400 x 1900 mm
coolant tank 800 x 600 x 920 mm
Presetting, shrinking and measuring machine
Software saturn 1
Zoller Multivision II
Without toolholders.
On 30. May 2022 the machine was checked by a technician from ZOLLER.
Shrinking is currently not possible. The induction spool and the
control unit for it must be renewed.
The purchase price of a comparable new machine (incl. software) from
ZOLLER is approx. 100.000 EUR, with a current delivery time
of approx. 52 weeks !
The data for this ad was created with ModulMWS - the software solution of LogoTech oHG.